Giriş
Kullanici Adi
Sifre

Kontrol Panel

Şu an sitedekiler

Bugün Doğanlar
forte
trcantr
Nasıl Başladık? (Olaylar ve insanlar)

Yıl 2002. Bucak semalarında bir ev. Aslında bu evi, SDÜ Bucak HTMYO'ya 1999 yılında girenlerin bir çoğu bilir. İlk etapta, Ömer ile Tunayın, ardından Tunay, Hakan ve Serkan'ın ve sonunda da hepimizin evi. Bu ev ilk etapta iki, ardından 3,4,5,6..... 15'e kadar kişiyi aynı akşam ağırlamış, duvarlarında posterler asılan, mutfağında çöpleri olan ve duvarları İslami yeşil olan bir evdi. İkitane kırık çekyatı, bir kırık buzdolabı, boş bir tüp yerine, elektirikli ocakta yemek pişirilen, sağır ve dilsiz sahiplerinden odun çalınan, gecenin bir yarısı istediğiniz kadar gürültü yapabildiğiniz, bozuk bir televizyonu olan ve kapısının önünden ayakkabıların eksik olmadığı bir evdi.

Hidegarden'in kuruluşu
Neden bu evi şimdi anlatıyorum. Aslında Hidegarden'in temelleribu evde atıldı. Yaklaşık 10 kişinin bir araya gelmesi ve geleceğin nasıl şekilleneceğinin konuşulduğu bir anda, bir sivri zekalı arkadaşımız İnternet sitesi kurulması fikrini ortaya atmıştı. (Sanırım bu sivri zeka İlker arkadışımız. Nerden bilsin olayın onun üzerine yıkılacağını)
Herkesten olur alan bu fikir, ardından isimlerin tartışması ile devam etti. Türlü türlü fikirler ortaya atılıyor, hatta limon diyenler bile oluyordu. Sonunda İlker'in, "Google gibi akılda kalan bir isim olmalı" dediğini hatırlıyorum.
Bazılarımız Şirinler'in Gargamel'inden esinlenerek, gargi ismini ortaya atması ile gelinen noktada isimler bir kağıda yazılarak internet cafenin yolu tutulur.
Ancak ortada olan diğer bir çelişki ise, sitenin isminin ilerde bir sorun yaratma noktası idi. Çünkü, bir işe girdiğimizde bize "Bir zamanlar birilerine gelen mail adresiniz varmı sorunun bir benzeri olan siteniz varmı?" sorusuna, 'Evet var. www.dilleratarım.com' gibi bir site isminin verilemeyeceği, ciddiyet olması gerektiği yönündeydi' tabi bu konuda ki kaygıda aşıldıktan sonra site isimleri denendi ve benim sonradan öğrendiğim hidegarden isminde mutabık kalındı.
Ardından siteyi almak için Enisin babasının kredi kartına belli bir miktar para yatırarak site alındı.
Site alındıktan sonra

Sitenin alınmasının ardından iş bitmedi ve olay tamamen İlker'in üzerine yıkılmış bir biçimde devam etti. Gelinen noktada bu durum değişmemekle birlikte sadece İlker'in yoğun trafiğinden dolayı sitenin şeklinde de bir değişiklik olmadı.

Sitenin amacı

Aslında site kurulduğundaki amaç, aramızdaki dostluğun hiç bir zaman bitmemesi ve sürekli devam etmesi. Konuşulan konuların başında gelen ise, bizden sonra çocuklarımızın da bu siteye gireceği ve arşivlenen yazılırımızı göreceği yönündeydi. Bu yazılar bizi her ne kadar duygulandırsada, beni şimdiden etkilemeye bile başladı. Bazen tartışmalarımızın bazen sevinçlerimizin ve bazen hüzünlerimizin ölümsüzleşeceği bu satırlar şimdiden güzel günlerin işaretini bile ortaya koymaya başladı.
Bakarmısınız eski sayfalara, Sezgin evlenmiş, Enis nişanlanmış... Aklıma gelmeyen daha nice mutluluklar. Aynı şekilde Ölümlerimizde bu sayfalarda ölümsüzleşecektir ve belkide en çok onları görünce duygulanacağız. Birbirimizden kopmamak için kurulan bu site zamanla yeni üyelerini beraberinde getirerek, Bucak'ın toplu bir ürünü olmaya başladı bile... Yeni arkadaşlarımızla yükseldiğimiz bu yolda, projelerimizi gerçeğe dönüştürmek için harcanan çaba belki de küçük bir ürünün tezahürü olsa gerek. Aslında bizim tek amacımız, iki site yaparak ön tarafta herkesin takılabileceği arka tarafta ise bizim kendimizin takıldığı bir yer olmasıydı. Zaten sitenin isminin hidegarden (Gizli bahçe) olmasının nedenide bu değilmiydi

Fakat ters giden birşeyler mi var? diye de aklımdan geçmiyor değil. Biz HG'yi arkadaşlığımızın, dostluğumuz devamı için hayata geçirmemişmiydik. HG nezaman dan beri sıkıntıların yaşandığı, bir birine üzüntülerin çektirildiği yer oldu. Neden bu yazıyı yazıyorum... HG o 10 kişiyle kurulduğunda aramızdan birinin ayrılacağını kim tahmin edebilirdi ki. Peki bu birinin çıkmasına yakınlarımızdan birilerinin neden olacağını... Kim haklı kim haksız bilemiyorum ama yapılanlar hatadır ve herkes birbirinden özür dilemeli. Üzüntülerimizi ve sevinçlerimizi paylaştığımız bu ortamda, yapılan her türlü çirkinlik bilinki Hidegarden ailesine yapılmış demektir... Bu kişi içimizden biri olsada, sonrada girsede veya dışardan biri olsada...

Serkan

HG Sistem yöneticileri bu tip yazıların devamını beklemektedir.
İlgili ve sorumlu katkıları yapanlar HG Sistem yöneticileri tarafından ödülsüz bırakılmayacaktır.